Ethiopian Premier League fixtures 2015/16 (round 1)

Week 1

Wednesday 28 October 2015

15:00 – Electric Vs Mekelakeya (AA)

17:30 – Dedebit Vs. Wolaitta Dicha (AA)

Thursday 29 October 2015

15:00 – Adama Kenema Vs. Kidus Giorgis (Adama Abebe Bikila)

15:00 – Hawassa Kenema Vs. Sidama Bunna (Hawassa)

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Hadiya Hossana (ArbaMinch)

15:00 – Dashen Bira Vs. DireDawa Kenema (Fasiledes)

17:30 – Ethiopia Bunna Vs. Ethiopia Nigd Bank (AA)

 

Week 2

Sunday 1 November 2015

15:00 – Ethiopia Nigd Bank Vs. Dedebit (AA)

15:00 – Adama Kenema Vs. Electric (Adama Abebe Bikila)

17:30 – Mekelakeya Vs. Ethiopia Bunna (AA)

Monday 2 November 2015

15:00 – DireDawa Kenema Vs. Hawassa Kenema (DireDawa)

15:00 – Hadiya Hossana Vs. Dashen Bira (Hossana)

15:00 – Wolaitta Dicha Vs. ArbaMinch Kenema (Boditti)

17:30 – Kidus Giorgis Vs. Sidama Bunna (AA)

 

Week 3

Saterday 12 December 2015

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Ethiopia Nigd Bank (ArbaMinch)

15:00 – Dashen Bira Vs. Wolaitta Dicha (Fasiledes)

15:00 – Hawassa Kenema Vs. Hadiya Hossana (Hawassa)

15:00 – Sidama Bunna Vs. DireDawa Kenema (Yirgalem)

16፡00 – Electric Vs. Kidus Giorgis (AA)

Sunday 13 December 2015

15:00 – Ethiopia Bunna Vs. Adama Kenema (AA)

17:30 – Dedebit Vs. Mekelakeya (AA)

 

Week 4

Wednesday 16 December 2015

15:00 – Kidus Giorgis Vs. DireDawa Kenema (AA)

17:30 – Ethiopia Nigd Bank Vs. Dashen Bira (AA)

Thursday 17 December 2015

15:00 – Hadiya Hossana Vs. Sidama Bunna (Hossana)

15:00 – Wolaitta Dicha Vs. Hawassa Kenema (Boditti)

15:00 – Mekelakeya Vs. ArbaMinch Kenema (AA)

15:00 – Adama Kenema Vs. Dedebit (Adama Abebe Bikila)

17:30 – Electric Vs. Ethiopia Bunna (AA)

 

Week 5

Monday 21 December 2015

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Adama Kenema (ArbaMinch)

15:00 – Dashen Bira Vs. Mekelakeya (Fasiledes)

15:00 – Hawassa Kenema Vs. Ethiopia Nigd Bank (Hawassa)

15:00 – Sidama Bunna Vs. Wolaitta Dicha (Yirgalem)

15:00 – DireDawa Kenema Vs. Hadiya Hossana (DireDawa)

17:30 – Dedebit Vs. Electric (AA)

Tuesday 22 December 2015

17:30 – Ethiopia Bunna Vs. Kidus Giorgis (AA)

 

Week 6

Saterday 26 December 2015

15:00 – Kidus Giorgis Vs. Hadiya Hossana (AA)

15:00 – Wolaitta Dicha Vs. DireDawa Kenema (Boditti)

17:30 – Ethiopia Nigd Bank Vs. Sidama Bunna (AA)

Sunday 17 December 2015

15:00 – Mekelakeya Vs. Hawassa Kenema (AA)

15:00 – Adama Kenema Vs. Dashen Bira (Adama Abebe Bikila)

17:30 – Ethiopia Bunna Vs. Dedebit (AA)

Monday 18 December 2015

17:30 – Electric Vs. ArbaMinch Kenema (AA)

 

Week 7

Thursday 31 December 2015

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Ethiopia Bunna (ArbaMinch)

15:00 – Dashen Bira Vs. Electric (Fasiledes)

15:00 – Hawassa Kenema Vs. Adama Kenema (Hawassa)

15:00 – Sidama Bunna Vs. Mekelakeya (Yirgalem)

15:00 – DireDawa Kenema Vs. Ethiopia Nigd Bank (DireDawa)

15:00 – Hadiya Hossana Vs. Wolaitta Dicha (Hossana)

17:30 – Dedebit Vs. Kidus Giorgis (AA)

 

Week 8

Saturday 13 February 2016

15:00 – Adama Kenema Vs. Sidama Bunna (Adama Abebe Bikila)

15:00 – Electric Vs. Hawassa Kenema (AA)

17:30 – Mekelakeya Vs. DireDawa Kenema (AA)

Sunday 14 February 2016

15:00 – Ethiopia Nigd Bank Vs. Hadiya Hossana (AA)

17:30 – Kidus Giorgis Vs. Wolaitta Dicha (AA)

Monday 15 February 2016

15:00 – Dedebit Vs. ArbaMinch Kenema (AA)

17:30 – Ethiopia Bunna Vs. Dashen Bira (AA)

 

Week 9

Saterday 20 February 2016

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Kidus Giorgis (ArbaMinch)

15:00 – Dashen Bira Vs. Dedebit (Fasiledes)

15:00 – Hawassa Kenema Vs. Ethiopia Bunna (Hawassa)

15:00 – Sidama Bunna Vs. Electric (Yirgalem)

15:00 – DireDawa Kenema Vs. Adama Kenema (DireDawa)

15:00 – Hadiya Hossana Vs. Mekelakeya (Hossana)

15:00 – Wolaitta Dicha Vs. Ethiopia Nigd Bank (Boditti)

 

Week 10

Wednesday 24 February 2016

15:00 – Adama Kenema Vs. Hadiya Hossana (Adama Abebe Bikila)

15:00 – Electric Vs. DireDawa Kenema (AA)

17:30 – Ethiopia Bunna Vs. Sidama Bunna (AA)

Thursday 25 February 2016

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Dashen Bira (ArbaMinch)

15:00 – Mekelakeya Vs. Wolaitta Dicha (AA)

17:30 – Dedebit Vs. Hawassa Kenema (AA)

Friday 26 February 2016

17:30 – Kidus Giorgis Vs. Ethiopia Nigd Bank (AA)

 

Week 11

Tuesday 1 March 2016

15:00 – Dashen Bira Vs. Kidus Giorgis (Fasiledes)

15:00 – Hawassa Kenema Vs. ArbaMinch Kenema (Hawassa)

15:00 – Sidama Bunna Vs. Dedebit (Yirgalem)

15:00 – DireDawa Kenema Vs. Ethiopia Bunna (DireDawa)

15:00 – Hadiya Hossana Vs. Electric (Hossana)

15:00 – Wolaitta Dicha Vs. Adama Kenema (Boditti)

17:30 – Ethiopia Nigd Bank Vs. Mekelakeya (AA)

 

Week 12

Saterday 5 March 2016

15:00 – Dedebit Vs. DireDawa Kenema (AA)

17:30 – Kidus Giorgis Vs. Mekelakeya (AA)

Sunday 6 March 2016

15:00 – Adama Kenema Vs. Ethiopia Nigd Bank (Adama Abebe Bikila)

15:00 – Electric Vs. Wolaitta Dicha (AA)

15:00 – Ethiopia Bunna Vs. Hadiya Hossana (AA)

15:00 – ArbaMinch Kenema Vs. Sidama Bunna (ArbaMinch)

15:00 – Dashen Bira Vs. Hawassa Kenema (Fasiledes)

 

Week 13

Saterday 12 March 2016

15:00 – Hawassa Kenema Vs. Kidus Giorgis (Hawassa)

15:00 – Sidama Bunna Vs. Dashen Bira (Yirgalem)

15:00 – DireDawa Kenema Vs. ArbaMinch Kenema (DireDawa)

15:00 – Hadiya Hossana Vs. Dedebit (Hossana)

15:00 – Wolaitta Dicha Vs. Ethiopia Bunna (Boditti)

15:00 – Ethiopia Nigd Bank Vs. Electric (AA)

17:30 – Mekelakeya Vs. Adama Kenema (AA)

Betking EthPL

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Round 1
30 Sep 2022 13:00
WOLKITE
-
-
AMK
30 Sep 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
ELCETRIC
1 Oct 2022 13:00
MEDIN
-
-
GIORGIS
1 Oct 2022 16:00
DIRE
-
-
SIDAMA
2 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
BUNNA
2 Oct 2022 16:00
HAWASSA
-
-
TAFO
3 Oct 2022 13:00
FASIL
-
-
ADAMA
3 Oct 2022 16:00
MECHAL
-
-
HOSSANA
Round 2
6 Oct 2022 13:00
ELCETRIC
-
-
GIORGIS
6 Oct 2022 16:00
AMK
-
-
MEDIN
7 Oct 2022 13:00
BAHIRDAR
-
-
WOLKITE
7 Oct 2022 16:00
ADAMA
-
-
MECHAL
8 Oct 2022 13:00
BUNNA
-
-
HAWASSA
8 Oct 2022 16:00
DICHA
-
-
FASIL
9 Oct 2022 13:00
TAFO
-
-
DIRE
9 Oct 2022 16:00
HOSSANA
-
-
SIDAMA
Round 3
12 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
ELCETRIC
12 Oct 2022 16:00
HAWASSA
-
-
ADAMA
13 Oct 2022 13:00
MECHAL
-
-
AMK
13 Oct 2022 16:00
FASIL
-
-
BAHIRDAR
14 Oct 2022 13:00
MEDIN
-
-
TAFO
14 Oct 2022 16:00
SIDAMA
-
-
GIORGIS
15 Oct 2022 13:00
DIRE
-
-
HOSSANA
15 Oct 2022 16:00
WOLKITE
-
-
BUNNA
Round 4
18 Oct 2022 13:00
FASIL
-
-
MECHAL
18 Oct 2022 16:00
DICHA
-
-
MEDIN
19 Oct 2022 13:00
ADAMA
-
-
GIORGIS
19 Oct 2022 16:00
WOLKITE
-
-
HAWASSA
20 Oct 2022 13:00
AMK
-
-
HOSSANA
20 Oct 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
DIRE
21 Oct 2022 13:00
BUNNA
-
-
SIDAMA
21 Oct 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
TAFO
Round 5
24 Oct 2022 13:00
HAWASSA
-
-
DIRE
24 Oct 2022 16:00
FASIL
-
-
GIORGIS
25 Oct 2022 13:00
WOLKITE
-
-
SIDAMA
25 Oct 2022 16:00
MECHAL
-
-
MEDIN
26 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
HOSSANA
26 Oct 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
ADAMA
27 Oct 2022 13:00
BAHIRDAR
-
-
TAFO
27 Oct 2022 16:00
BUNNA
-
-
AMK
Round 6
1 Nov 2022 13:00
HAWASSA
-
-
FASIL
1 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
BUNNA
2 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
DICHA
2 Nov 2022 16:00
WOLKITE
-
-
ELCETRIC
3 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
BAHIRDAR
3 Nov 2022 16:00
GIORGIS
-
-
AMK
4 Nov 2022 13:00
SIDAMA
-
-
ADAMA
4 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
TAFO
Round 7
7 Nov 2022 13:00
GIORGIS
-
-
WOLKITE
7 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
MECHAL
8 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
ELCETRIC
8 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
HAWASSA
9 Nov 2022 13:00
AMK
-
-
BAHIRDAR
9 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
FASIL
10 Nov 2022 13:00
ADAMA
-
-
BUNNA
10 Nov 2022 16:00
TAFO
-
-
DICHA
Round 8
13 Nov 2022 13:00
HOSSANA
-
-
HAWASSA
13 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
MEDIN
14 Nov 2022 13:00
ADAMA
-
-
DICHA
14 Nov 2022 16:00
GIORGIS
-
-
MECHAL
15 Nov 2022 13:00
BUNNA
-
-
BAHIRDAR
15 Nov 2022 16:00
TAFO
-
-
WOLKITE
16 Nov 2022 13:00
AMK
-
-
FASIL
16 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
ELCETRIC
Round 9
19 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
SIDAMA
19 Nov 2022 16:00
HAWASSA
-
-
GIORGIS
20 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
DIRE
20 Nov 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
BUNNA
21 Nov 2022 13:00
WOLKITE
-
-
HOSSANA
21 Nov 2022 16:00
DICHA
-
-
AMK
22 Nov 2022 13:00
FASIL
-
-
TAFO
22 Nov 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
ADAMA
Round 10
25 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
ELCETRIC
25 Nov 2022 16:00
MEDIN
-
-
HAWASSA
26 Nov 2022 13:00
DIRE
-
-
WOLKITE
26 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
FASIL
27 Nov 2022 13:00
GIORGIS
-
-
DICHA
27 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
BAHIRDAR
28 Nov 2022 13:00
TAFO
-
-
BUNNA
28 Nov 2022 16:00
AMK
-
-
ADAMA
Round 11
4 Dec 2022 14:00
ADAMA
-
-
TAFO
4 Dec 2022 17:00
BAHIRDAR
-
-
GIORGIS
5 Dec 2022 14:00
ELCETRIC
-
-
AMK
5 Dec 2022 17:00
HAWASSA
-
-
MECHAL
6 Dec 2022 14:00
BUNNA
-
-
HOSSANA
6 Dec 2022 17:00
WOLKITE
-
-
MEDIN
7 Dec 2022 15:00
DICHA
-
-
SIDAMA
7 Dec 2022 18:00
FASIL
-
-
DIRE
Round 12
10 Dec 2022 14:00
MECHAL
-
-
WOLKITE
10 Dec 2022 18:00
HOSSANA
-
-
ADAMA
11 Dec 2022 15:00
DIRE
-
-
DICHA
11 Dec 2022 18:00
SIDAMA
-
-
BAHIRDAR
12 Dec 2022 15:00
HAWASSA
-
-
ELCETRIC
12 Dec 2022 18:00
GIORGIS
-
-
BUNNA
13 Dec 2022 15:00
MEDIN
-
-
FASIL
13 Dec 2022 18:00
TAFO
-
-
AMK
Round 13
16 Dec 2022 15:00
BAHIRDAR
-
-
MECHAL
16 Dec 2022 18:00
ELCETRIC
-
-
HOSSANA
17 Dec 2022 15:00
FASIL
-
-
WOLKITE
17 Dec 2022 18:00
BUNNA
-
-
MEDIN
18 Dec 2022 15:00
ADAMA
-
-
DIRE
18 Dec 2022 18:00
DICHA
-
-
HAWASSA
19 Dec 2022 15:00
TAFO
-
-
GIORGIS
19 Dec 2022 18:00
AMK
-
-
SIDAMA
Round 14
22 Dec 2022 15:00
MECHAL
-
-
BUNNA
22 Dec 2022 18:00
FASIL
-
-
ELCETRIC
23 Dec 2022 15:00
HAWASSA
-
-
BAHIRDAR
23 Dec 2022 18:00
GIORGIS
-
-
HOSSANA
24 Dec 2022 15:00
MEDIN
-
-
ADAMA
24 Dec 2022 18:00
WOLKITE
-
-
DICHA
25 Dec 2022 15:00
SIDAMA
-
-
TAFO
25 Dec 2022 18:00
DIRE
-
-
AMK
Round 15
28 Dec 2022 15:00
HOSSANA
-
-
MEDIN
28 Dec 2022 18:00
BUNNA
-
-
FASIL
29 Dec 2022 15:00
AMK
-
-
HAWASSA
29 Dec 2022 18:00
TAFO
-
-
MECHAL
30 Dec 2022 15:00
GIORGIS
-
-
DIRE
30 Dec 2022 18:00
BAHIRDAR
-
-
DICHA
31 Dec 2022 15:00
ELCETRIC
-
-
SIDAMA
31 Dec 2022 18:00
ADAMA
-
-
WOLKITE

Standing Table

Competitions

competition logo
Ethiopian Higher League
competition logo
Ethiopian League 1
competition logo
Ethiopian Women's Higher League
competition logo
Ethiopian Womens Premier League
competition logo
U-20 Premier League
P