Ethiopian Premier League : Live update

Full Time : Dashen and Hawassa play out 0-0 in Bahirdar Stadium.

Full Time : ArbaMinch Ketema came from behind to upset Sidama Bunna 3-1 at home.

90+3′ Goal Tadele Menegesha
Winger Tadele converts a penalty to seal the win.

83′ Goal Bereket W/Tsadik
Substitute Bereket heads home to give ArbaMinch the lead.

Half Time : Dashen 0-0 Hawassa. No goals before the interval. Perhaps the second half would be different.

25 minutes gone at Bahirdar still it is Dashen 0-0 Hawassa
.
Second half underway between ArbaMinch and Sidama.

Kick off : Dashen vs. Hawassa has kicked off at Bahirdar Stadium.

Half Time : ArbaMinch 1-1 Sidama. The half ended in stalemate.

31′ Goal Teshome Tadesse!
Teshome restored parity as he capitalizes on the misunderstanding between Awol and Mulualem.

18′ Lealem Birhanu rushed to deny Teretaye Demeke. That could have been the equalizer for the home side.

10′ Erick is troubling ArbaMinch’s backline.

7′ Goal Erick Muranda.
The Kenyan played a give and go with Addis Gidey to slot home from close range. Sidama Bunna the leads.

Kick off : Game is underway in ArbaMinch.

……..//……..

Arbaminch Ketema Vs. Sidma Bunna
Arbaminch lineup

Anteneh Mesa
Tsegaye Abera – Bereket Bogale – Abebe Tilahun – Workyitadel Abebe
Tirtaye Demeke -Bereket Demu – Amanuel Gobena – Tadele Mengesha
Temesgen Duba – Teshome Tadese

– – –
Sidama Bunna Lineup
Lealem Birhanu
Zenebe Kebede – Anteneh Tesfaye – Awol Abdela – Saurel Olrish
Addis Gidey – Mulualem Mesfin – Asamnew Anjelo – Fitsum Teferi
Addis Debebe – Erick Muranda

– – – – – – –

Dashen bira Vs. Hawassa Ketema

Dashen Bira Lineup
Dereje Alemu
Alemayehu Tesema – Melaku Fetene – Yared Bayeh – Suleiman Kamara
Minyahel Yimer – Asrat Megersa – Derwje Mengste
Amsalu Tilahun – Edom Housorovi – Tekl uTesfye
– – –
Hawassa Ketema Lineup

Brin Tobego
Daniel Derbe – Mujib Kasim – Girma Bekele – Desta Yohannes
Mulugeta Mihret – Haimanot Worku
Gadisa Mebrate – Tafese Solomon – Aschalew Girma
Esrael Eshetu

Betking EthPL

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Round 1
30 Sep 2022 13:00
WOLKITE
-
-
AMK
30 Sep 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
ELCETRIC
1 Oct 2022 13:00
MEDIN
-
-
GIORGIS
1 Oct 2022 16:00
DIRE
-
-
SIDAMA
2 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
BUNNA
2 Oct 2022 16:00
HAWASSA
-
-
TAFO
3 Oct 2022 13:00
FASIL
-
-
ADAMA
3 Oct 2022 16:00
MECHAL
-
-
HOSSANA
Round 2
6 Oct 2022 13:00
ELCETRIC
-
-
GIORGIS
6 Oct 2022 16:00
AMK
-
-
MEDIN
7 Oct 2022 13:00
BAHIRDAR
-
-
WOLKITE
7 Oct 2022 16:00
ADAMA
-
-
MECHAL
8 Oct 2022 13:00
BUNNA
-
-
HAWASSA
8 Oct 2022 16:00
DICHA
-
-
FASIL
9 Oct 2022 13:00
TAFO
-
-
DIRE
9 Oct 2022 16:00
HOSSANA
-
-
SIDAMA
Round 3
12 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
ELCETRIC
12 Oct 2022 16:00
HAWASSA
-
-
ADAMA
13 Oct 2022 13:00
MECHAL
-
-
AMK
13 Oct 2022 16:00
FASIL
-
-
BAHIRDAR
14 Oct 2022 13:00
MEDIN
-
-
TAFO
14 Oct 2022 16:00
SIDAMA
-
-
GIORGIS
15 Oct 2022 13:00
DIRE
-
-
HOSSANA
15 Oct 2022 16:00
WOLKITE
-
-
BUNNA
Round 4
18 Oct 2022 13:00
FASIL
-
-
MECHAL
18 Oct 2022 16:00
DICHA
-
-
MEDIN
19 Oct 2022 13:00
ADAMA
-
-
GIORGIS
19 Oct 2022 16:00
WOLKITE
-
-
HAWASSA
20 Oct 2022 13:00
AMK
-
-
HOSSANA
20 Oct 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
DIRE
21 Oct 2022 13:00
BUNNA
-
-
SIDAMA
21 Oct 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
TAFO
Round 5
24 Oct 2022 13:00
HAWASSA
-
-
DIRE
24 Oct 2022 16:00
FASIL
-
-
GIORGIS
25 Oct 2022 13:00
WOLKITE
-
-
SIDAMA
25 Oct 2022 16:00
MECHAL
-
-
MEDIN
26 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
HOSSANA
26 Oct 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
ADAMA
27 Oct 2022 13:00
BAHIRDAR
-
-
TAFO
27 Oct 2022 16:00
BUNNA
-
-
AMK
Round 6
1 Nov 2022 13:00
HAWASSA
-
-
FASIL
1 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
BUNNA
2 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
DICHA
2 Nov 2022 16:00
WOLKITE
-
-
ELCETRIC
3 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
BAHIRDAR
3 Nov 2022 16:00
GIORGIS
-
-
AMK
4 Nov 2022 13:00
SIDAMA
-
-
ADAMA
4 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
TAFO
Round 7
7 Nov 2022 13:00
GIORGIS
-
-
WOLKITE
7 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
MECHAL
8 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
ELCETRIC
8 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
HAWASSA
9 Nov 2022 13:00
AMK
-
-
BAHIRDAR
9 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
FASIL
10 Nov 2022 13:00
ADAMA
-
-
BUNNA
10 Nov 2022 16:00
TAFO
-
-
DICHA
Round 8
13 Nov 2022 13:00
HOSSANA
-
-
HAWASSA
13 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
MEDIN
14 Nov 2022 13:00
ADAMA
-
-
DICHA
14 Nov 2022 16:00
GIORGIS
-
-
MECHAL
15 Nov 2022 13:00
BUNNA
-
-
BAHIRDAR
15 Nov 2022 16:00
TAFO
-
-
WOLKITE
16 Nov 2022 13:00
AMK
-
-
FASIL
16 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
ELCETRIC
Round 9
19 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
SIDAMA
19 Nov 2022 16:00
HAWASSA
-
-
GIORGIS
20 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
DIRE
20 Nov 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
BUNNA
21 Nov 2022 13:00
WOLKITE
-
-
HOSSANA
21 Nov 2022 16:00
DICHA
-
-
AMK
22 Nov 2022 13:00
FASIL
-
-
TAFO
22 Nov 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
ADAMA
Round 10
25 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
ELCETRIC
25 Nov 2022 16:00
MEDIN
-
-
HAWASSA
26 Nov 2022 13:00
DIRE
-
-
WOLKITE
26 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
FASIL
27 Nov 2022 13:00
GIORGIS
-
-
DICHA
27 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
BAHIRDAR
28 Nov 2022 13:00
TAFO
-
-
BUNNA
28 Nov 2022 16:00
AMK
-
-
ADAMA
Round 11
4 Dec 2022 14:00
ADAMA
-
-
TAFO
4 Dec 2022 17:00
BAHIRDAR
-
-
GIORGIS
5 Dec 2022 14:00
ELCETRIC
-
-
AMK
5 Dec 2022 17:00
HAWASSA
-
-
MECHAL
6 Dec 2022 14:00
BUNNA
-
-
HOSSANA
6 Dec 2022 17:00
WOLKITE
-
-
MEDIN
7 Dec 2022 15:00
DICHA
-
-
SIDAMA
7 Dec 2022 18:00
FASIL
-
-
DIRE
Round 12
10 Dec 2022 14:00
MECHAL
-
-
WOLKITE
10 Dec 2022 18:00
HOSSANA
-
-
ADAMA
11 Dec 2022 15:00
DIRE
-
-
DICHA
11 Dec 2022 18:00
SIDAMA
-
-
BAHIRDAR
12 Dec 2022 15:00
HAWASSA
-
-
ELCETRIC
12 Dec 2022 18:00
GIORGIS
-
-
BUNNA
13 Dec 2022 15:00
MEDIN
-
-
FASIL
13 Dec 2022 18:00
TAFO
-
-
AMK
Round 13
16 Dec 2022 15:00
BAHIRDAR
-
-
MECHAL
16 Dec 2022 18:00
ELCETRIC
-
-
HOSSANA
17 Dec 2022 15:00
FASIL
-
-
WOLKITE
17 Dec 2022 18:00
BUNNA
-
-
MEDIN
18 Dec 2022 15:00
ADAMA
-
-
DIRE
18 Dec 2022 18:00
DICHA
-
-
HAWASSA
19 Dec 2022 15:00
TAFO
-
-
GIORGIS
19 Dec 2022 18:00
AMK
-
-
SIDAMA
Round 14
22 Dec 2022 15:00
MECHAL
-
-
BUNNA
22 Dec 2022 18:00
FASIL
-
-
ELCETRIC
23 Dec 2022 15:00
HAWASSA
-
-
BAHIRDAR
23 Dec 2022 18:00
GIORGIS
-
-
HOSSANA
24 Dec 2022 15:00
MEDIN
-
-
ADAMA
24 Dec 2022 18:00
WOLKITE
-
-
DICHA
25 Dec 2022 15:00
SIDAMA
-
-
TAFO
25 Dec 2022 18:00
DIRE
-
-
AMK
Round 15
28 Dec 2022 15:00
HOSSANA
-
-
MEDIN
28 Dec 2022 18:00
BUNNA
-
-
FASIL
29 Dec 2022 15:00
AMK
-
-
HAWASSA
29 Dec 2022 18:00
TAFO
-
-
MECHAL
30 Dec 2022 15:00
GIORGIS
-
-
DIRE
30 Dec 2022 18:00
BAHIRDAR
-
-
DICHA
31 Dec 2022 15:00
ELCETRIC
-
-
SIDAMA
31 Dec 2022 18:00
ADAMA
-
-
WOLKITE

Standing Table

Competitions

competition logo
Ethiopian Higher League
competition logo
Ethiopian League 1
competition logo
Ethiopian Women's Higher League
competition logo
Ethiopian Womens Premier League
competition logo
U-20 Premier League
P