Addis Ababa City Cup Draw released

The Addis Ababa City Cup, a competition hosted annually by the Addis Ababa Football Federation, will take place for the 10th time this year. The pre-season tournament will kick off October 3 2015 and has signed BGI Ethiopia product Amber beer as its new title sponsor.

The competition will pit the 6 Addis Ababa teams taking part in the Premier League next season together with 2 guest teams from the regional states, and has traditionally served valuable to the clubs as they fine tune their squad before the country’s premier football competition kicks off.

Adama City and Dashen Brewery are the guest teams invited by the AFF for the 2nd year running, and they will join St George, Ethiopia Coffee, Electric, CBE, Defence Force and Dedebit to complete the roster for this year’s competition.

The draw for this year’s Amber Cup was done Today at the YMCA Hall Today, with Addis Ababa giants Dedebit and Ethiopia Coffee grouped together for the 3rd straight year. However, the highlight of the afternoon was the draw that pitted last year’s Premier League winners St George with the Ethiopian Football Federation Knockout Cup Champions Defense Force. The 2 teams will play in the Ethiopian Super Cup on Sunday before battling for group supremacy in the City Cup.

Full Draw:

Group A

Ethiopia Coffee

Electric

Dashen Brewery

Dedebit

 

 

Group B

St George

Defence Force

Adama City

CBE

The Addis Ababa Football Federation announced that all matches will be played at the National Stadium.

Ethiopia Coffee will play Dedebit in the opening match on Saturday, October 3 with Ethio Electric and Dashen Brewery squaring off in the same group later that day. Group B games will start on Wednesday, October 7 allowing for St George and Defence Force players to recover after their Ethiopian Super Cup game on Sunday.

 

The Federation also announced that the 6 Addis Ababa clubs in the competition will share the gates collection from the tourney, but guest teams Adama City and Dashen Brewery will not be included in this arrangement. In the event that the guest teams win the competition, they will also not be allowed to take the trophy home, rather a ‘special trophy’ will be presented to them. The financial arrangements are as follows:

Champion – 15% of the gates collection

Losing finalist – 10% of the gates collection

3rd – 10%

4th – 4%

5th – 3%

6th – 3%

Betking EthPL

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Round 1
30 Sep 2022 13:00
WOLKITE
-
-
AMK
30 Sep 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
ELCETRIC
1 Oct 2022 13:00
MEDIN
-
-
GIORGIS
1 Oct 2022 16:00
DIRE
-
-
SIDAMA
2 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
BUNNA
2 Oct 2022 16:00
HAWASSA
-
-
TAFO
3 Oct 2022 13:00
FASIL
-
-
ADAMA
3 Oct 2022 16:00
MECHAL
-
-
HOSSANA
Round 2
6 Oct 2022 13:00
ELCETRIC
-
-
GIORGIS
6 Oct 2022 16:00
AMK
-
-
MEDIN
7 Oct 2022 13:00
BAHIRDAR
-
-
WOLKITE
7 Oct 2022 16:00
ADAMA
-
-
MECHAL
8 Oct 2022 13:00
BUNNA
-
-
HAWASSA
8 Oct 2022 16:00
DICHA
-
-
FASIL
9 Oct 2022 13:00
TAFO
-
-
DIRE
9 Oct 2022 16:00
HOSSANA
-
-
SIDAMA
Round 3
12 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
ELCETRIC
12 Oct 2022 16:00
HAWASSA
-
-
ADAMA
13 Oct 2022 13:00
MECHAL
-
-
AMK
13 Oct 2022 16:00
FASIL
-
-
BAHIRDAR
14 Oct 2022 13:00
MEDIN
-
-
TAFO
14 Oct 2022 16:00
SIDAMA
-
-
GIORGIS
15 Oct 2022 13:00
DIRE
-
-
HOSSANA
15 Oct 2022 16:00
WOLKITE
-
-
BUNNA
Round 4
18 Oct 2022 13:00
FASIL
-
-
MECHAL
18 Oct 2022 16:00
DICHA
-
-
MEDIN
19 Oct 2022 13:00
ADAMA
-
-
GIORGIS
19 Oct 2022 16:00
WOLKITE
-
-
HAWASSA
20 Oct 2022 13:00
AMK
-
-
HOSSANA
20 Oct 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
DIRE
21 Oct 2022 13:00
BUNNA
-
-
SIDAMA
21 Oct 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
TAFO
Round 5
24 Oct 2022 13:00
HAWASSA
-
-
DIRE
24 Oct 2022 16:00
FASIL
-
-
GIORGIS
25 Oct 2022 13:00
WOLKITE
-
-
SIDAMA
25 Oct 2022 16:00
MECHAL
-
-
MEDIN
26 Oct 2022 13:00
DICHA
-
-
HOSSANA
26 Oct 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
ADAMA
27 Oct 2022 13:00
BAHIRDAR
-
-
TAFO
27 Oct 2022 16:00
BUNNA
-
-
AMK
Round 6
1 Nov 2022 13:00
HAWASSA
-
-
FASIL
1 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
BUNNA
2 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
DICHA
2 Nov 2022 16:00
WOLKITE
-
-
ELCETRIC
3 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
BAHIRDAR
3 Nov 2022 16:00
GIORGIS
-
-
AMK
4 Nov 2022 13:00
SIDAMA
-
-
ADAMA
4 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
TAFO
Round 7
7 Nov 2022 13:00
GIORGIS
-
-
WOLKITE
7 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
MECHAL
8 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
ELCETRIC
8 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
HAWASSA
9 Nov 2022 13:00
AMK
-
-
BAHIRDAR
9 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
FASIL
10 Nov 2022 13:00
ADAMA
-
-
BUNNA
10 Nov 2022 16:00
TAFO
-
-
DICHA
Round 8
13 Nov 2022 13:00
HOSSANA
-
-
HAWASSA
13 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
MEDIN
14 Nov 2022 13:00
ADAMA
-
-
DICHA
14 Nov 2022 16:00
GIORGIS
-
-
MECHAL
15 Nov 2022 13:00
BUNNA
-
-
BAHIRDAR
15 Nov 2022 16:00
TAFO
-
-
WOLKITE
16 Nov 2022 13:00
AMK
-
-
FASIL
16 Nov 2022 16:00
DIRE
-
-
ELCETRIC
Round 9
19 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
SIDAMA
19 Nov 2022 16:00
HAWASSA
-
-
GIORGIS
20 Nov 2022 13:00
MEDIN
-
-
DIRE
20 Nov 2022 16:00
ELCETRIC
-
-
BUNNA
21 Nov 2022 13:00
WOLKITE
-
-
HOSSANA
21 Nov 2022 16:00
DICHA
-
-
AMK
22 Nov 2022 13:00
FASIL
-
-
TAFO
22 Nov 2022 16:00
BAHIRDAR
-
-
ADAMA
Round 10
25 Nov 2022 13:00
MECHAL
-
-
ELCETRIC
25 Nov 2022 16:00
MEDIN
-
-
HAWASSA
26 Nov 2022 13:00
DIRE
-
-
WOLKITE
26 Nov 2022 16:00
SIDAMA
-
-
FASIL
27 Nov 2022 13:00
GIORGIS
-
-
DICHA
27 Nov 2022 16:00
HOSSANA
-
-
BAHIRDAR
28 Nov 2022 13:00
TAFO
-
-
BUNNA
28 Nov 2022 16:00
AMK
-
-
ADAMA
Round 11
4 Dec 2022 14:00
ADAMA
-
-
TAFO
4 Dec 2022 17:00
BAHIRDAR
-
-
GIORGIS
5 Dec 2022 14:00
ELCETRIC
-
-
AMK
5 Dec 2022 17:00
HAWASSA
-
-
MECHAL
6 Dec 2022 14:00
BUNNA
-
-
HOSSANA
6 Dec 2022 17:00
WOLKITE
-
-
MEDIN
7 Dec 2022 15:00
DICHA
-
-
SIDAMA
7 Dec 2022 18:00
FASIL
-
-
DIRE
Round 12
10 Dec 2022 14:00
MECHAL
-
-
WOLKITE
10 Dec 2022 18:00
HOSSANA
-
-
ADAMA
11 Dec 2022 15:00
DIRE
-
-
DICHA
11 Dec 2022 18:00
SIDAMA
-
-
BAHIRDAR
12 Dec 2022 15:00
HAWASSA
-
-
ELCETRIC
12 Dec 2022 18:00
GIORGIS
-
-
BUNNA
13 Dec 2022 15:00
MEDIN
-
-
FASIL
13 Dec 2022 18:00
TAFO
-
-
AMK
Round 13
16 Dec 2022 15:00
BAHIRDAR
-
-
MECHAL
16 Dec 2022 18:00
ELCETRIC
-
-
HOSSANA
17 Dec 2022 15:00
FASIL
-
-
WOLKITE
17 Dec 2022 18:00
BUNNA
-
-
MEDIN
18 Dec 2022 15:00
ADAMA
-
-
DIRE
18 Dec 2022 18:00
DICHA
-
-
HAWASSA
19 Dec 2022 15:00
TAFO
-
-
GIORGIS
19 Dec 2022 18:00
AMK
-
-
SIDAMA
Round 14
22 Dec 2022 15:00
MECHAL
-
-
BUNNA
22 Dec 2022 18:00
FASIL
-
-
ELCETRIC
23 Dec 2022 15:00
HAWASSA
-
-
BAHIRDAR
23 Dec 2022 18:00
GIORGIS
-
-
HOSSANA
24 Dec 2022 15:00
MEDIN
-
-
ADAMA
24 Dec 2022 18:00
WOLKITE
-
-
DICHA
25 Dec 2022 15:00
SIDAMA
-
-
TAFO
25 Dec 2022 18:00
DIRE
-
-
AMK
Round 15
28 Dec 2022 15:00
HOSSANA
-
-
MEDIN
28 Dec 2022 18:00
BUNNA
-
-
FASIL
29 Dec 2022 15:00
AMK
-
-
HAWASSA
29 Dec 2022 18:00
TAFO
-
-
MECHAL
30 Dec 2022 15:00
GIORGIS
-
-
DIRE
30 Dec 2022 18:00
BAHIRDAR
-
-
DICHA
31 Dec 2022 15:00
ELCETRIC
-
-
SIDAMA
31 Dec 2022 18:00
ADAMA
-
-
WOLKITE

Standing Table

Competitions

competition logo
Ethiopian Higher League
competition logo
Ethiopian League 1
competition logo
Ethiopian Women's Higher League
competition logo
Ethiopian Womens Premier League
competition logo
U-20 Premier League
P